Nawigacja:  Obsługa okien > Apteki > Okresy rozliczeniowe > Otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego >

Wnioski o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Po kliknięciu w link Wnioski o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego operator zostaje przeniesiony do nowego okna.

Aby stworzyć nowy wniosek należy kliknąć w przycisk Stwórz wniosek o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego.

 

clip0560

 

 

Po kliknięciu w przycisk Stwórz wniosek o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego pojawi się okno z wnioskiem do wypełnienia.

Dodanie uzasadnienia jest obowiązkowe, natomiast dodanie listy recept jest opcjonalne.

Po wypełnieniu wniosku należy go przekazać do OW.

 

clip0598

 

W części Dane dotyczące wniosku znajdują się dane opisujące wniosek. Każda pozycja składa się z:

Id wniosku - jest to unikalny numer, który zostaje nadany w momencie dodawania wniosku;

Rok - rok, dla którego tworzony jest wniosek o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego;

Nr Korekty - numer korekty;

Źródło wniosku - źródło opisuje przez kogo został stworzony wniosek, czy przez pracownika apteki (Portal) czy przez operatora w OW NFZ (OW NFZ);

Status - może mieć następujące statusy: W trakcie edycji, Przekazany do OW NFZ, Oceniany, Zakończony, Anulowany;

Data rejestracji - data, kiedy został dodany wniosek;

Data przekazania do OW NFZ - data, kiedy został przekazany wniosek do OW NFZ;

Data ocenienia przez OW NFZ - data, kiedy został oceniony wniosek przez operatora OW NFZ;

Ocena OW NFZ - ocena, która wyświetli się po dodaniu jej przez OW NFZ. Oceny mogą być następujące: Brak, Zaakceptowano, Odrzucono;

Komentarz do oceny - komentarz, wyświetla się po dodaniu go przez operatora OW NFZ;

 

W części tej znajdują się też przyciski Przekaż do OW NFZ, którego kliknięcie spowoduje przekazanie zgłoszenia do OW NFZ oraz przycisk Anuluj, którego kliknięcie spowoduje nieodwracalne anulowanie wniosku.

 

clip0599

 

 

Poniżej sekcji Dane dotyczące wniosku, znajduje się część Uzasadnienie.

Pole do edycji i opisu pojawi się po kliknięciu w przycisk Edytuj uzasadnienie.

 

clip0563

 

W części Import recept z pliku csv możliwy jest import recept z pliku CSV. Domyślnie funkcje związane z importem są niewidoczne - zostaną one wyświetlone dopiero po kliknięciu odnośnika Pokaż.

 

clip0564

 

Po wyświetleniu całej zawartości części Import recept z pliku csv dostępny stanie się przycisk Wybierz plik umożliwiający wskazanie pliku z danymi do zaimportowania. Przycisk Wyślij plik umożliwia wysłanie wskazanego pliku. Po wysłaniu pliku, powyżej części Import etatów, zostanie wyświetlona informacja z wynikami importu. Poniżej zaprezentowana jest prawidłowa struktura pliku CSV otwartego w aplikacji Microsoft® Excel®.

 

clip0565

 

 

Ostrzeżenie: W przypadku tworzeniu pliku csv w programie MS Excel sugerujemy sformatować całość pliku do formatu tekstowego, a nie liczbowego (uniknie się wtedy automatycznej konwersji). W przypadku stworzenia pliku w innym programie np. Notatniku, który następnie zostanie otwarty w programie MS Excel prosimy o zwrócenie uwagi na właściwe formatowanie pliku csv. 

 

 

Pod częścią Import recept z pliku csv znajduje się sekcja, która pozwala na pojedyncze wprowadzenie nowych recept do wniosku. Służy do tego przycisk Dodaj receptę.

 

clip0566

 

 

Dodaj receptę umożliwia ręczne wprowadzenie recepty. Po jego kliknięciu dostępna stanie się część Wprowadzanie nowej pozycji, w której należy wypełnić pola zgodnie z komunikatem LEK: wystawienie-recepty/@root, wystawienie-recepty/@extension, zgodnie z LEK realizacja/@id-realizacji, realizacja/@id-inst lub apteka/@id-inst. Możliwe jest też dodanie komentarza. Po wprowadzeniu danych należy kliknąć przycisk Dodaj co spowoduje dodanie recepty do wniosku i jednocześnie wyczyści pola edycji umożliwiając wprowadzenie następnych danych. Wyjście z trybu wprowadzania danych umożliwia przycisk Anuluj.

 

 

clip0567

 

 

Usuń wszystkie recepty umożliwia usunięcie wszystkich pozycji ze zgłoszenia.

 

clip0572

 

 

Wprowadzone recepty widoczne są w postaci listy:

 

clip0606

 

 

Po wprowadzeniu danych każdą pozycję można edytować i usuwać. Służą do tego odnośniki Edytuj i Usuń znajdujące się przy każdej pozycji na liście szczegółów zgłoszenia. Odnośnik Szczegóły służy do podglądu recepty z listy. Są tam widoczne pełne komentarze zarówno OW jak i apteki.

 

clip0570

 

Po wprowadzeniu recept użytkownik ma możliwość wyszukiwania wniosków za pomocą sekcji Wyszukiwanie recept w liście dodanych recept wpisując wyszukiwane dane w odpowiednie pola a następnie za pomocą przycisku Wyszukaj.

 

clip0571

 

Za pomocą przycisku Przekaż do OW należy przekać wniosek do OW NFZ. Dopóki wniosek nie zostanie oceniony przez OW NFZ można go przywrócić do edycji za pomocą przycisku Przywróć do edycji.

Przycisk Anuluj powoduje anulowanie wniosku, po którym nie można go już przywrócić do edycji.

 

Postępowanie w przypadku otwierania okresu rozliczeniowego.

Wniosek o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego można dodać jeśli szablon został zatwierdzony.

Wniosek o otwarcie zamkniętego okresu rozliczeniowego można przekazać do OW NFZ, gdy szablon jest zatwierdzony i nie istnieje inny wniosek o otwarcie zakmniętego okresu rozliczeniowego do tego okresu w statusie Przekazany do OW NFZ lub Oceniany.

Operator OW NFZ może zatwierdzić wniosek o otwarcie zakmniętego okresu rozliczeniowego, gdy do ostatniej korekty do danego okresu jest zaakceptowane papierowe lub elektroniczne zestawienie.